ALTÁNY A JEJICH HISTORIE
Altány, pavilony, besídky, gloriety jak se také těmto zahradním stavbám říká, byly ozdobou okrasných zahrad. Altány tak mají svoji tisíciletou historii a nacházely své uplatnění už jako součást orientálních zahrad. Krásné stylové altány se nacházely především v japonských nebo čínských zahradách. Japonské stavby altánů byly vždy dominantou těchto zahrad a často se označovali za perlu zahrady.
Anonym, „Šamúl přináší Bajádovi dopis od Rijád“, 13. století
Altány byli však i ozdobou nejednoho ze zámeckých parků u šlechtických sídel. Jednalo se převážně o zdobné dřevostavby v kombinaci s kamenem, které se budovaly v nejrůznějších architektonických stylech. Altány v zahradách nesloužily jen k okrase, sloužily i jako účelové stavby, které se stavěly uprostřed zahrad k odpočinku nebo, konverzaci při procházce v parku. Další typ altánů se stavěl u vodních ploch, jezírek nebo, na břehu potůčku či říčky. Hlavním účelem altánů bylo především zajištění pohodlí návštěvníků zahrady.
V pozdější době se začaly altány stavět i u vil významných průmyslníků a podnikatelů. Altány také sloužily hotelům a restauracím, například jako taneční prostory pro zábavu hostů. Nebo jako zázemí pro hudebníky zde hrající.
Velké množství altánů jsme mohli nalézt i v lázeňských centrech, kde sloužily k zakrytí pramenů s minerální vodou. K takovým krásným stavbám se stavěly i dřevěné kolonády. Altány zde sloužily jako přístřeší pro hudebníky, nebo se využívaly jako taneční plocha. Velká spousta altánů se nacházela také v městských parcích. Hojně byly altány také využívány pro turisty v lesích a na různých vyhlídkách. A v dnešní době jsou altány též ozdobou mnoha zahrad u rodinných domů a vil. Je úžasné že se dnes altány z dob minulých začínají rekonstruovat dle dobových materiálů. A díky tomu se tyto krásné altány vytvořené našimi předky zachovají i pro příští generace. Všem kdo se o znovu vzkříšené altány zasloužily patří veliké poděkování. Děkujeme Moc!!